Ιστορικό Διοργανώσεων

• Καλοκαιρινό Τουρνουά Ατομικών Σχολικών Αγώνων Σκάκι Δημοτικών-Γυμνασιων-Λυκείων

Ο Α.Ο Φοίνιξ Αγίας Σοφίας και ο Αθλητικός Οργανισμός του Ε’Διαμερίσματος Πειραιά διοργάνωσαν ατομικούς σχολικούς(9 & 10/6/12) αγώνες σκάκι για τους μαθητές Δημοτικών,Γυμνασίων και Λυκείων του Ε’Διαμερίσματος ,και τους αθλητές του συλλόγου. Οι αγώνες διεξήχθησαν στο 11ο Δημοτικό Σχολείο (Ψαρών και Θεσσαλονίκης). Το Σύστημα διεξαγωγής των αγώνων ήταν το Ελβετικό 7 γύρων και ίσχυαν οι… Read more

• Κύπελλο Αττικής , Κύπελλο Κ-14 , Κύπελλο Κ-10

Η ομάδα μας   , την τρέχουσα περίοδο συμμετέχει στα διασυλλογικά πρωταθλήματα : Κύπελλο Παίδων Κάτω 14 , Κύπελλο Παμπαίδων Κάτω 10 , και το Κύπελλο Αττικής.   Στο Κύπελλο Αττικής: Στον 1ο γύρο ( προκριματικό) η ομάδα μας επικράτησε έναντι της ΑΟ ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΛΗΣΙΩΝ με 4-0 . Επίσης , νίκη σημείωσε και στον δεύτερο γύρο… Read more

• A’ATTIKHΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ ΤΟΥ «ΦΟΙΝΙΚΑ!»

Στην Α1 γυναικών έγιναν η 9η και η 10η αγωνιστική με τον πρωτοπόρο ΔΑΟ Ταύρου να έχει πολύ απλό έργο κόντρα στον Ολυμπιακό και τη ΧΑΝ Θεσσαλονίκης. Επιβλήθηκε με 4-0, μεγάλωσε το απόλυτο των επιτυχιών κι ετοιμάζεται για την αυριανή δύσκολη αναμέτρηση με το Πέρα Αθηνών. Εκείνος που…ζορίστηκε ιδιαίτερα σήμερα ήταν ο 2ος της βαθμολογίας… Read more

• Συμμετοχή της ομάδας μας στο Β’ΤΟΠΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2012

Η ομάδα μας συμμετέχει εδώ και τρεις εβδομάδες στο πρωτάθλημα Β Τοπικής Κατηγορίας. Αναλυτικά σε κάθε γύρω εως τώρα : Στον πρώτο γύρο η ομάδα μας αντιμετώπησε την ΑΣ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ και τα αποτελέσματα διαμορφώθηκαν ακολούθως : 2.1 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, ΜΙΧΑΗΛ 1730 – ΚΟΥΤΡΑΚΗΣ, ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ 1810 0 – 1 2.2 ΚΕΤΕΟΓΛΟΥ, ΜΙΧΑΛΗΣ 1600 – ΤΖΟΥΝΑΚΑΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ… Read more

• Αυλάια σύντομα και στα Διασυλλογικά Πρωταθλήματα 2011!

Ο σύλλογος μας αγωνίζεται σε δύο διασυλλογικά Πρωταθλήματα. Στο πρώτάθλημα του Σπύρου Μπίκου Β’Κατηγορίας όπου , στον πρώτο γύρο ηττήθηκε από τον Πειραικό ΟΣ με 2,5–5,5. Στον δεύτερο γύρο , επικράτησε με τον αγώνα της ΑΚ ΖΩΓΡΑΦΟΥ με 3,5 – 4,5. Στον τρίτο κατά σειρά γύρο , ηττήθηκε από την Σκακιστική Επικοινωνία Ηρακλείο Α’ με… Read more